Dobry fotograf w Krakowie – któż to taki?

dobry fotograf ślubny w krakowie

Fotografia Ślubna Tomasz Dziedzic

Czy ten wpis będzie auto-promocyjny? Może troszkę – jednak wielu moich klientów wprost pytani się mnie dlaczego uważam się za dobrego fotografa. Postanowiłem więc odpowiedzieć pokrótce co kryje się pod pojęcie dobry fotograf ślubny w Krakowie i … dlaczego się za takowego uważam :).

Pierwsze 5 minut – aby poznać dobrego fotografa ślubnego !

Po pierwsze – podejście do klienta. Fotografia ślubna to dość specyficzny rodzaj zdjęć – tu nacisk na  „idealność” jest bardzo silny – w większości przypadków klienci nie będą mogli nigdy więcej wykonać pewnych ujęć. Ślub to okazja niepowtarzalna, dlatego tak dużo zależy od fotografa już na samym starcie współpracy. Z perspektywy mojego doświadczenia wiem, że między Młodą Parą, a fotografem ślubnym powinna wywiązać się pewna chemia – bez niej nie będzie dobrych zdjęć.

Na te kilka godzin najlepiej by fotograf stał się częścią rodziny. Nie mówię tu oczywiście o wznoszeniu toastów za fotografa na weselu (choć i takie rzeczy się zdarzają :)). Chodzi mi bardziej o to, by fotograf już na początku połączył się węzłem małżeńskim umowy i oddał całego siebie sprawie. Tylko pełne zaangażowanie i współpraca dadzą pożądane efekty!

Tak więc po pierwsze dobry fotograf powinien poczuć klienta i być dla niego wsparciem oraz partnerem w każdym  momencie.

Sprzęt za 10 000 zł  ?

Po drugie – dobry fotograf ślubny powinien wiedzieć, że to piękne określenie wymaga od niego profesjonalizmu – sprzętowego 🙂 Ktoś może powiedzieć, że dziś wystarczy sprzęt za 10 000 zł i nawet małpa zrobi dobre zdjęcia – każdy szanujący się fotograf oczywiście wie, że to kłamstwo.

Nie ulega jednak wątpliwości, że często to sprzęt świadczy o fotografie. Nie rozpisując się żargonem technicznym muszę napisać – dobry fotograf to taki, który z profesjonalnego sprzętu potrafi zrobić odpowiedni użytek.

Talent to nie wszystko w fotografii ślubnej !

Po trzecie – talent? Tu jednak troszkę może się zagalopowałem – w fotografii ślubnej bardzo często bowiem zamiast talentu wystarczy po prostu ciężka praca. Wyczucie światła, chwili, odpowiedniego ułożenia – to wszystko fotograf może mieć, jednak w większości przypadków uczy się tego po prostu. Nierzadko latami.

Uważam więc, że dobry fotograf to taki, który zna swój fach, potrafi być mimo wszystko nie tylko rzemieślnikiem, lecz w dużej mierze artystą. Ten element jest chyba najważniejszy jeśli chodzi o moją oceną tego kto może tytułować się mianem dobrego fotogrfa.

Mało skromnie napiszę, że uważam iż posiadam po części wszystkie trzy przeze mnie wymienione cechy – mam profesjonalne podejście do klienta, dysponuję odpowiednim sprzętem, a moje doświadczenie i umiejętności zawodowe też chyba nie stoją na niskim poziomie 🙂 Jednak sam oceniać się nie zamierzam – wolę gdy robią to za mnie moi zadowoleni klienci.